Honolulu, HI (UPDATE Thursday, June 27, 2024) – Two Cal South teams have landed berths in today’s Finals round at the 2024 US Youth Soccer Far West Regional Championships. The week-long competition is taking place at the Waipi’o Soccer Complex in Honolulu, Hawaii from June 21-27, 2024.
After Cal South saw eleven of its original sixteen teams win berths in Tuesday’s quarterfinals, four of those teams moved forward to Wednesday’s semifinal round. In the semis, Boys 14U Oxnard FC took their shutout of Washington’s XL B10 A to 6-0 to win their spot in the finals. Strikers FC North topped hometown Hawaii Rush, 3-2 to move to the Boys 16U final.
In the two other Cal South semifinal matches, Girls 16U Cook Inlet SC of Alaska shutout Elite Development Academy, 1-0, and Boys 18u/19U Apple Valley SC Storm was also shut out by the same score by PDX Premier Black of Oregon.
The event features youth soccer teams made up of boys and girls in the 13U-19U age groups, all competing to move forward to the 2024 US Youth Soccer National Championships, which are scheduled to take place in Orlando, Florida, July 23-28, 2024.
Three days of bracket play lead off the event through the weekend, with a day of rest for the teams on Monday.
Scoreboards from this event – focusing only on games featuring Cal South teams – are shown below. Final scores for the day’s matches are updated throughout each day. Links to photos taken by Cal South each day are set below each respective scoreboard section.
2024 US Youth Soccer Far West Regional Championships | ||||
June 21-27, 2024 | Honolulu, HIAll times: Hawaii Standard Time (HST) |
Finals | Thursday, June 27, 2024 | ||||
HST* | Age/Gender | Home Team | Score | Away Team |
9:00AM | Boys 2010/14U | Hawaii Rush (HI) | vs. | Oxnard FC (CS) |
10:30AM | Boys 2008/16U | Strikers FC North (CS) | vs. | Leahi SC (HI) |
Semifinals | Wednesday, June 26, 2024 | ||||
HST* | Age/Gender | Home Team | Score | Away Team |
8:30AM | Boys 2010/14U | Oxnard FC (CS) | W 6-0 | XL B10 A (WA) |
8:30AM | Girls 2008/16U | Cook Inlet SC (AK) | 1-0 L | Elite Development Academy (CS) |
10:00AM | Boys 2008/16U | Hawaii Rush (HI) | 2-3 W | Strikers FC North (CS) |
10:00AM | Boys 2006/2005 18U/19U | PDX Premier Black (OR) | 1-0 L | Apple Valley SC Storm (CS) |
See our photos from the Far West Regionals Semifinals Round here.
Quarterfinals | Tuesday, June 25, 2024 | ||||
HST* | Age/Gender | Home Team | Score | Away Team |
8:00AM | Boys 2006/2005 18U/19U | FBSL Tuzos (AZ) | 3-2 L | Downey FC (CS) |
8:00AM | Boys 2006/2005 18U/19U | Albion SC Las Vegas (NV) | 0-2 W | Apple Valley SC Storm (CS) |
8:00AM | Boys 2008/16U | Strikers FC North (CS) | W 2-1 | SoCal Elite High Desert (CS) |
8:00AM | Boys 2008/16U | Strikers FC Orange (CS) | L 0-2 | Leahi SC (HI) |
8:00AM | Girls 2007/17U | Real Colorado (CO) | 4-0 L | Drako FC (CS) |
10:00AM | Boys 2010/14U | Oxnard FC (CS) | W 3-1 | Idaho Surf SC (ID) |
10:00AM | Girls 2006/2005 18U/19U | Hawaii Rush (HI) | 3-1 L | Apple Valley SC Storm (CS) |
10:00AM | Girls 2008/16U | Los Angeles SC (CS) | 0-1 W | Elite Development Academy (CS) |
12:00PM | Girls 2009/15U | Utah Surf (UT) | 3-1 L | Coastal Valley SC Surf (CS) |
See our photos from the Far West Regionals Quarterfinals Round here.
Bracket Play – Day 3 | Sunday – June 23, 2024 | ||||
HST* | Age/Gender | Home Team | Score | Away Team |
8:00AM | Boys 2006/2005 18U/19U | Apple Valley SC Storm (CS) | D 1-1 | Oregon Premier FC (OR) |
8:00AM | Boys 2008/16U | Ajax United (CN) | 2-2 D | SoCal Elite High Desert (CS) |
10:00AM | Girls 2006/2005 18U/19U | Apple Valley SC Storm (CS) | L 2-3 | Leahi SC (HI) |
8:00AM | Girls 2008/16U | Hawaii Rush (HI) | 3-0 L | Elite Development Academy (CS) |
8:00AM | Girls 2008/16U | Utah Soccer Alliance (UT) | 8-0 L | Eagles SC (CS) |
8:00AM | Girls 2010/14U | Magnus FC (CS) | L 1-2 | Hawaii SA (HI) |
8:30AM | Boys 2008/16U | Washington Rush (WA) | 1-3 W | Strikers FC Orange (CS) |
10:30AM | Boys 2006/2005 18U/19U | Albion SC Las Vegas (NV) | 1-1 D | Downey FC (CS) |
10:30AM | Boys 2007/17U | Hawaii Rush (HI) | 3-1 L | SoCal Elite High Desert (CS) |
10:30AM | Boys 2008/16U | Hawaii Rush (HI) | 3-1 L | Strikers FC North (CS) |
10:30AM | Boys 2011/13U | FC Hawaii (HI) | 6-3 L | Platinum IE (CS) |
10:30AM | Girls 2007/17U | Leahi SC (HI) | 0-2 W | Drako FC (CS) |
10:30AM | Girls 2008/16U | Idaho Rush SC (ID) | 2-1 L | Los Angeles SC (CS) |
12:00PM | Girls 2009/15U | Ignite Rebel Elite (UT) | 1-1 D | Coastal Valley SC Surf (CS) |
12:30PM | Boys 2010/14U | Alaska Rush (AK) | 0-9 W | Oxnard FC (CS) |
2:00PM | Girls 2007/17U | AC Brea (CS) | L 0-6 | Utah Surf (UT) |
2:30PM | Boys 2008/16U | SoCal Elite High Desert (CS) | W 5-0 | CCV Stars (AZ) |
See our photos from the Far West Regionals Bracket Play Day Three here.
Bracket Play – Day 2 | Saturday – June 22, 2024 | ||||
HST* | Age/Gender | Home Team | Score | Away Team |
8:00AM | Girls 2007/17U | Drako FC (CS) | L 1-3 | Global SA (ID) |
8:30AM | Boys 2008/16U | Strikers FC North (CS) | W 4-2 | Ajax United (CN) |
8:30AM | Girls 2007/17U | Vegas United SC (NV) | 9-0 L | AC Brea (CS) |
8:30AM | Girls 2009/15U | Coastal Valley SC Surf (CS) | D 1-1 | Whatcom FC Rangers (WA) |
10:00AM | Boys 2006/2005 18U/19U | Sheridan County SC (WY) | D 1-1 | Apple Valley SC Storm (CS) |
10:00AM | Boys 2006/2005 18U/19U | Downey FC (CS) | W 5-0 | Silicon Valley Eagles (CN) |
10:00AM | Girls 2008/16U | Eagles SC (CS) | L 0-4 | Northwest United FC (WA) |
10:30AM | Boys 2011/13U | La Roca FC (UT) | 2-1 L | Platinum IE (CS) |
10:30AM | Girls 2008/16U | Elite Development Academy (CS) | W 3-1 | Pajaro Valley YSC (CN) |
12:00PM | Girls 2008/16U | Los Angeles SC (CS) | W 2-0 | Utah Soccer Alliance (UT) |
12:00PM | Girls 2010/14U | Leahi SC (HI) | 2-1 L | Magnus FC (CS) |
12:30PM | Boys 2008/16U | Washington Rush (WA) | 1-3 W | SoCal Elite High Desert (CS) |
12:30PM | Boys 2010/14U | Oxnard FC (CS) | W 4-1 | CCV Stars (AZ) |
2:00PM | Boys 2007/17U | SoCal Elite High Desert (CS) | W 2-1 | Prime SC (NV) |
2:00PM | Boys 2008/16U | CCV Stars (AZ) | 1-4 W | Strikers FC North (CS) |
2:30PM | Boys 2008/16U | Strikers FC Orange (CS) | L 0-3 | Hawaii Rush (HI) |
2:30PM | Girls 2006/2005 18U/19U | Apple Valley SC Storm (CS) | L 3-4 | Whatcom FC Rangers (WA) |
See our photos from the Far West Regionals Bracket Play Day Two here.
Bracket Play – Day 1 | Friday – June 21, 2024 | ||||
HST* | Age/Gender | Home Team | Score | Away Team |
8:00AM | Boys 2008/16U | Ajax United (CN) | 0-1 W | Strikers FC Orange (CS) |
8:00AM | Girls 2006/2005 18U/19U | Oregon Premier FC (OR) | 3-5 W | Apple Valley SC Storm (CS) |
8:30AM | Boys 2011/13U | Saints SA (OR) | 4-0 L | Platinum IE (CS) |
8:30AM | Boys 2006/2005 18U/19U | Utah Blitzz FC (UT) | 2-2 D | Downey FC (CS) |
10:00AM | Boys 2006/2005 18U/19U | FBSL Tuzos (AZ) | 1-2 W | Apple Valley SC Storm (CS) |
10:00AM | Girls 2010/14U | Magnus FC (CS) | L 1-4 | Hawaii Rush (HI) |
10:30AM | Boys 2007/17U | SoCal Elite High Desert (CS) | W 3-0. | Westside Metros (OR) |
10:30AM | Boys 2010/14U | Albion SC Silicon Valley (CN) | 0-9 W | Oxnard FC (CS) |
10:30AM | Girls 2009/15U | Flagstaff Revolution (AZ) | 2-3 W | Coastal Valley SC Surf (CS) |
12:00PM | Girls 2007/17U | South Cache SL (UT) | 2-2 D | Drako FC (CS) |
12:00PM | Girls 2008/16U | Northwest United FC (WA) | 1-4 W | Los Angeles SC (CS) |
12:30PM | Girls 2007/17U | AC Brea (CS) | L 0-8 | Idaho Rush SC (ID) |
2:00PM | Boys 2008/16U | Strikers FC Orange (CS) | W 2-1 | CCV Stars (AZ) |
2:00PM | Boys 2008/16U | Strikers FC North (CS) | W 3-1 | Washington Rush (WA) |
2:00PM | Girls 2008/16U | Global SA (ID) | 0-2 W | Elite Development Academy (CS) |
2:30PM | Boys 2008/16U | SoCal Elite High Desert (CS) | L 1-2 | Hawaii Rush (HI) |
2:30PM | Girls 2008/16U | Idaho Rush SC (ID) | 4-1 L | Eagles SC (CS) |
See our photos from the Far West Regionals Bracket Play Day One here.
To see the full Far West Regional Championship schedule for all teams, visit https://system.gotsport.com/org_event/events/27699.