The final round of games of the 2016-2017 US Youth Soccer National League Girls season is on the horizon as 17 Cal South teams will be looking to end their participation on a high note as they head to Las Vegas this weekend. Activity will begin on Friday, March 17 and will close on Sunday, March 19; all games will be played at the Bettye Wilson Soccer Complex.

Legends FC 02 Academy (15UG), Legends FC 01 Academy (16UG) and Beach FC 98 Academy (19/20UG) finished first in their respective group divisions after the first weekend, finishing undefeated. Fullerton Rangers 01, Rebels SC Elite, Legends FC 00 Academy, LA Galaxy San Diego Elite 99, Legends FC 99 Academy and Arsenal FC-S Bowers also finished the first weekend undefeated.

CLICK HERE TO VIEW SCORES FROM THE FIRST NATIONAL LEAGUE GIRLS WEEKEND

Up for play will be 14 berths that will allow the winners and runners-up to advance onto the 2017 US Youth Soccer National Championships that will be held from July 24-30 at the Toyota Soccer Center in Frisco, Texas. Just last weekend, Boca Juniors OC and West Coast FC Armour each earned a berth to the National Championships after being crowned Division Champions.

CLICK HERE TO VIEW SCORES FROM THE SECOND NATIONAL LEAGUE BOYS WEEKEND

In the 2015-16 National League season, nine Cal South teams qualified to the National Championships, coming home with two National Champions, LA Galaxy San Diego 99 and Santa Barbara SC.

This weekend’s full schedule can be found below. Please check back for the latest scores and updates from Las Vegas:

FRIDAY, MARCH 17
CATEGORY TIME (PT) HOME SCORE AWAY
15UG-Red 7:00 AM Sporting OFC 2002 Elite (NE) Fullerton Rangers 02 White
16UG-White 7:00 AM Century V 01 Gold (PA-W) Legends FC 01 Academy
18UG-Black 7:00 AM LAGSB Elite Santa Clara Sporting (CA-N)
19/20UG-Blue 7:00 AM Beach FC 98 Academy Utah Celtic 98 (UT)
16UG-Black 9:00 AM Beadling 2001 Elite (PA-W) Fullerton Rangers 01 White
17UG-Black 9:00 AM CUP 00 Gold (OH-S) Rebels SC Elite
17UG-Blue 9:00 AM Tennessee SC 2000 (TN) Beach Academy
17UG-White 9:00 AM FC Alliance 00 (TN) Legends FC 00 Academy
18UG-White 9:00 AM DMCV Sharks Elite Palo Alto 99 Blue (CA-N)
18UG-White 9:00 AM Solar Chelsea 99 (TX-N) Albion SC White
15UG-Blue 11:00 AM Tennessee SC 2002 (TN) Arsenal FC Brown
15UG-Blue 11:00 AM Chicago Fire Juniors South (IL) Legends FC 02 Academy 1
16UG-Blue 11:00 AM FC Frederick 01 (MD) Legends FC 01
18UG-Blue 11:00 AM Cleveland FC (OH-N) LA Galaxy SD Elite 99
19/20UG-Red 11:00 AM ASA Azzurri 98 (MD) Arsenal FC-S Bowers
19/20UG-Red 11:00 AM YMS Premier Xplosion 98 (PA-E) Legends FC 98 Academy
18UG-Red 1:00 PM Minneapolis United Inferno (MN) Legends FC 99 Academy
SATURDAY, MARCH 18
CATEGORY TIME (PT) HOME SCORE AWAY
16UG-Black 7:00 AM Fullerton Rangers 01 White Florida Elite 2001 (FL)
17UG-Black 7:00 AM Rebels SC Elite Princeton SA (NJ)
17UG-Blue 7:00 AM Beach Academy Century V Gold (PA-W)
17UG-White 7:00 AM Legends FC 00 Academy Cleveland FC (OH-N)
18UG-Red 7:00 AM Legends FC 99 Academy Classics Eagles Red (OH-S)
15UG-Blue 9:00 AM Arsenal FC Brown Chicago Fire Juniors (IL)
15UG-Blue 9:00 AM Legends FC 02 Academy 1 Tennessee SC 2002 (TN)
16UG-Blue 9:00 AM Legends FC 01 2001 Tenessee SC (TN)
18UG-Blue 9:00 AM LA Galaxy SD Elite 99 TSC Showcase (TN)
19/20UG-Red 9:00 AM Arsenal FC-S Bowers YMS Premier Xplosion (PA-E)
19/20UG-Red 9:00 AM Legends FC 98 Academy ASA Azzurri 98 (MD)
15UG-Red 11:00 AM Fullerton Rangers 02 White Cincinnati United (OH-S)
16UG-White 11:00 AM Legends FC 01 Academy FC Alliance 01 (TN)
18UG-Black 11:00 AM Utah FC 99 Black (UT) LAGSB Elite
19/20UG-Blue 11:00 AM Eastside FC 98 Red (WA) Beach FC 98 Academy
18UG-White 1:00 PM Albion SC White DMCV Sharks Elite
SUNDAY, MARCH 19
CATEGORY TIME (PT) HOME SCORE AWAY
15UG-Blue 6:30 AM Arsenal FC Brown Legends FC 02 Academy 1
15UG-Red 6:30 AM La Roca-PO 02 (UT) Fullerton Rangers 02 White
18UG-Blue 6:30 AM LA Galaxy SD Elite 99 Eastside FC 99 Red (WA)
19/20UG-Red 6:30 AM Legends FC 98 Academy Arsenal FC-S Bowers
16UG-Black 8:20 AM Fullerton Rangers 01White PacNW 01 Matoon (WA)
17UG-Black 8:20 AM FC Salmon Creek Nemesis (OR) Rebels SC Elite
17UG-Blue 8:20 AM Washington Rush (WA) Beach Academy
17UG-White 8:20 AM Greater Seattle Surf 00A (WA) Legends FC 00 Academy
18UG-Red 8:20 AM La Roca Premier PO (UT) Legends FC 99 Academy
16UG-Blue 10:10 AM Legends FC 01 La Roca Premier FD (UT)
16UG-White 10:10 AM Legends FC 01 Academy USA Stars 01 (CA-N)
18UG-Black 10:10 AM Florida Krush Black (FL) LAGSB Elite
18UG-White 10:10 AM Solar Chelsea 99 (TX-N) DMCV Sharks Elite
19/20UG-Blue 10:10 AM ABGC Annandale United FC 98 (VA) Beach FC 98 Academy
18UG-White 12:00 PM Albion SC White Palo Alto 99 Blue (CA-N)