NATIONAL CHAMPIONSHIPS

ABOUT THE US YOUTH SOCCER NATIONAL CHAMPIONSHIP SERIES

The US Youth Soccer National Championship Series provides more than 10,000 teams from US Youth Soccer’s 55 State Associations the opportunity to showcase their abilities against the best in the nation while emphasizing teamwork, discipline and fair play.

The yearlong competition begins with over 185,000 players in the US Youth Soccer State Championships. These champions and selected wild card teams, through US Youth Soccer Regional Leagues, advance to compete in one of four US Youth Soccer Regional Championships. Champions (U14 through U19) from each regional event advance to the US Youth Soccer National Championships. Overall, the National Championship Series provides top collegiate coaches with the premier stage to identify and scout the most coveted players in the country.

WHERE CAL SOUTH FITS IN

National Cup serves as the State Championship for Cal South. Cal South National Cup champions (U12-U19) move on to the US Youth Soccer National Championship Series Far West Regionals. Numerous other teams earn wild card spots in the Far West Regionals via their success in the US Youth Soccer Far West Regional League (FWRL). Regional champions in the U14 to U19 age groups then move on to the US Youth Soccer National Championship Series National Championships held each July.

CAL SOUTH’S SUCCESS IN THE NATIONAL CHAMPIONSHIPS

Teams from Cal South have won 77 US Youth Soccer National Championship titles since the Mission Viejo Soccerettes and Fram-Culver first won the GU16 and BU19 titles respectively in 1986.

For more information about the US Youth Soccer National Championships, visit http://championships.usyouthsoccer.org.

Youth Champ Archive
National Cup Champions
Far West Regional Champions

Frisco, Tex | July 23-29

Boys Division Champions Girls Division Champions
CDA Slammers FC (CA-S) 13U San Diego Surf (CA-S)
Nationals Union (MI) 14U Michigan Jaguars (MI)
LVSA 03 (NV) 15U Beach FC (CA-S)
Arlington SA (VA) 16U SJEB Rush (NJ)
Galaxy 2001 (IL) 17U Rebels SC (CA-S)
Baltimore Celtic SC (MD) 18U Sunrise Sting (FL)
Baltimore Celtic SC (MD) 19U NSA Shock (IL)

Frisco, Tex | July 24-30

Boys Division Champions Girls Division Champions
St. Louis Scott (MO) 13U San Diego Surf (CA-S)
USA/MP Premier (SC) 14U LVPSA (NV)
Solar Chelsea (TX-N) 15U Nationals Union (MI)
Tampa Bay United (FL) 16U Nationals Union (MI)
Baltimore Celtic SC (MD) 17U CUP (OH-S)
BRYC (VA) 18U TSC Showcase (TN)
Challenger Crew (OH-N) 19U 98 CR Academy (NC)

Frisco, Tex. | July 26-31

Boys Division Champions Girls Division Champions
CASL Academy Jrs (NC) 13U Solar Chelsea Red (TX-N)
Valparaiso United FC (AZ) 14U PSG MI Gators Orange (MI)
McLean Green (VA) 15U Midwest United FC (MI)
Loudon Red (VA) 16U LA Galaxy SD Elite (CA-S)
Pipeline Black (MD) 17U YMS Premier Xplosion (PA-E)
Santa Barbara SC White (CA-S) 18U Tennessee SC (TN)
FC Golden State (CA-S) 19U So Cal Blues – Dodge (CA-S)

Tulsa, Okla. | July 21026

Boys Division Champions 2015 Girls Division Champions
Baltimore Celtic Darby (MD) 13U PSG MI Gators 02 (MI)
Houstonians 2001 (TX-S) 14U Legends FC Gold (CA-S)
Sporting KC Academy (KS) 15U Legends FC 99 (CA-S)
Baltimore Celtic (MD) 16U JFC Storm 98/99 (FL)
Chicago Magic (IL) 17U Tampa Bay United (FL)
FC Golden State White (CA-S) 18U Carlsbad Elite (CA-S)
Massapequa Arsenal (NY-E) 19U Gretna Prima (NE)

Germantown, MD | July 26-27

Boys Division Champions Girls Division Champions
WAZA FC East 01 Juniors 13U Surf Academy (CA-S)
United FA 00 Elite (GA) 14U NEFC Elite (MA)
Pateadores San Diego (CA-S) 15U Jacksonville FC 98/99 Elite (FL)
Baltimore Celtic 97/98 (MD) 16U Beach FC 97 Academy (CA-S)
Manhattan SC (NY-E) 17U DMCV Sharks Elite (CA-S)
Santa Barbara SC White (CA-S) 18U Beach FC Ingrassia (CA-S)
Concorde Fire Elite (GA) 19U VSA Heat Blue (VA)

Overland Park, KS | July 23-26

Boys Division Champions Girls Division Champions
Pateadores LA (CA-S) 13U Legends FC (CA-S)
Pateadores CM (CA-S) 14U Eastside FC Red (WA)
Santa Barbara SC White (CA-S) 15U Eclipse Elite Black (IL)
Smithtown Arsenal (NY-E) 16U DMCV Sharks Elite (CA-S)
West Coast FC (CA-S) 17U Cleveland United White (OH-N)
West Coast FC (CA-S) 18U Team Chicago Botafogo (IL)
Lehigh Valley United (PA-E) 19U NASA 12 Elite II (GA)

Rock Hill, SC | July 25-29

Boys Division Champions Girls Division Champions
Santa Barbara SC White (CA-S) 14U MSC Coyotes Green (MD)
Fullerton Rangers White (CA-S) 15U Legends FC (CA-S)
Michigan Jaguars Green (MI) 16U BRYC Elite (VA)
Galaxy Blue (IL) 17U VSA Heat Blue (VA)
Florida Rush Nike (FL) 18U FC Penn Strikers (PA-E)
Crew Juniors (OH-S) 19U CCSC Sol (FL)

Phoenix | July 26-31

Boys Division Champions Girls Division Champions
Fullerton Rangers White (CA-S) 14U Sting 97 (TX-N)
Chicago Fire (IL) 15U PDA Slammers (NJ)
Concorde Fire Elite (GA) 16U Sting 95 (TX-N)
Grand Rapids Crew Jrs (MI) 17U NSA Premier Fury (IL)
YMS Thunder (PA-E) 18U FC Milwaukee (WI)
Baltimore Bays Chelsea (MD) 19U Dallas Texans Red (TX-N)

Overland Park, KS | July 21-25

Boys Division Champions 2010 Girls Division Champions
Eclipse Select (IL) 14U MVLA SC Lightning (CA-N)
Baltimore Bays Chelsea (MD) 15U Sting (TX-N)
Slammers FC (CA-S) 16U Solar Red (TX-N)
Alpharetta Ambush Red (GA) 17U So Cal Blues Dodge (CA-S)
Eastside United FC Liverpool Red (OR) 18U Laguna Hills Eclipse White (CA-S)
Crew Juniors (OH-S) 19U Lonestar Red (TX-S)
Boys Division Champions 2009 Girls Division Champions
West Coast FC (CA-S) 14U Mustang Blast (CA-N)
Baltimore Casa Mia Bays (MD) 15U San Diego Surf (CA-S)
Dallas Texans Red (TX-N) 16U De Anza Force (CA-N)
CZ Elite (CA-S) 17U Eclipse Select (IL)
DSC Green (SC) 18U FC Bucks Vipers (PA-E)
Baltimore Casa Mia Bays (MD) 19U Colorado Rush Nike (CO)
Boys Division Champions 2008 Girls Division Champions
NJSA Gunners (NJ) 14U San Juan Spirits (CA-N)
Baltimore Casa Mia Bays (MD) 15U Dallas Texans Red (TX-N)
Dallas Texans Red (TX-N) 16U Dallas Texans Red (TX-N)
Andromeda (TX-N) 17U Dallas Texans Red (TX-N)
Andromeda (TX-N) 18U Colorado Rush (CO)
Solar SC (TX-N) 19U Force Football Club (MI)
Boys Division Champions 2007 Girls Division Champions
Baltimore Casa Mia Bays (MD) 14U Sting Royal Dallas (TX-N)
Michigan Wolves Black (MI) 15U So Cal Blues (CA-S)
Real So Cal (CA-S) 16U McLean Freedom (VA)
Andromeda (TX-N) 17U Eagles SC (CA-S)
Terryville Fire (NY-E) 18U Bloomfield Force (MI)
Dallas Texans Red (TX-N) 19U Carmel United Cyclones (IN)
Boys Division Champions 2006 Girls Division Champions
Valley United Blast (CA-S) 14U Irvine SC Strikers (CA-S)
So Cal United (CA-S) 15U Eclipse Select (IL)
Baltimore Casa Mia Bays (MD) 16U Real Colorado National (CO)
Arsenal FC (CA-S) 17U Eclipse Select (IL)
Dallas Texans Red (TX-N) 18U Dallas Texans Red (TX-N)
Javanon SC (KY) 19U Colorado Rush Nike (CO)
Boys Division Champions 2005 Girls Division Champions
So Cal United (CA-S) 14U So Cal Blues (CA-S)
FC Greater Boston Bolts (MA) 15U St. Louis Soccer Club (MO)
Arsenal FC (CA-S) 16U Slammers FC (CA-S)
Dallas Texans Red (TX-N) 17U Eclipse Select (IL)
Dallas Texans Red (TX-N) 18U Laguna Hills Eclipse (CA-S)
Sockers FC (IL) 19U Stars of Massachusetts (MA)
Boys Division Champions 2004 Girls Division Champions
Celtic Harps (CA-S) 14U Eagles (CA-S)
Arsenal FC (CA-S) 15U Mustang Blast (CA-N)
Casa Mia Bays (MD) 16U Eclipse Select (IL)
Scott Gallagher (MO) 17U So Cal United (CA-S)
Busch SC (MO) 18U Michigan Hawks (MI)
HSC Bulls (HI) 19U Pleasanton Rage (CA-N)
Boys Division Champions 2003 Girls Division Champions
CASL Elite (NC) 14U Slammers FC (CA-S)
Baltimore Casa Mia (MD) 15U PDA Wildcats (NJ)
So Cal United (CA-S) 16U San Diego Surf (CA-S)
Chicago Magic (IL) 17U Sereno Golden Eagles (AZ)
Michigan Wolves (MI) 18U Dallas Texans Red (TX-N)
FC Delco Arsenal (PA) 19U Peachtree City Lazers (GA)
Boys Division Champions 2002 Girls Division Champions
La Jolla Nomads White (CA-S) 14U Slammers SC (CA-S)
Rochester Junior Rhinos Elite (NY-W) 15U Laguna Hilla Eclipse (CA-S)
Atlanta Fire (GA) 16U West Valley Samba (CA-S)
Irvine SC Strikers (CA-S) 17U Pleasanton Rage (CA-N)
FC Delco Arsenal (PA-E) 18U Colorado Girls Academy (CO)
Texans (TX-S) 19U San Diego Surf White (CA-S)
Boys Division Champions 2001 Girls Division Champions
Potomac Cougars (MD) 14U KC Dynamos (KS)
FC Delco Dynamo (PA-E) 15U Colorado Rush Nike (CO)
Sockers FC (IL) 16U GSA Phoenix Red (GA)
Team Dayton (OH-S) 17U Bethesda Fury (MD)
Texans (TX-S) 18U Michigan Hawks (MI)
FC Delco Black (PA-E) 19U Colorado Rush Nike (CO)
Boys Division Champions 2000 Girls Division Champions
FC Westchester (NY-E) 16U So Cal Blues (CA-S)
West Babylon Panthers (NY-E) 17U San Diego Surf (CA-S)
Scott Gallagher (MO) 18U Colorado Rush Nike (CO)
FC Delco Dynamo (PA-E) 19U Colorado Rush Nike (CO)
Boys Division Champions 1999 Girls Division Champions
Chicago Magic (IL) 16U So Cal Blues (CA-S)
Braddock Road Warhawks (VA) 17U San Diego Surf (CA-S)
FC United (WA) 18U Colorado Rush Nike (CO)
La Jolla Nomads (CA-S) 19U Colorado Rush Nike (CO)
Boys Division Champions 1998 Girls Division Champions
Vardar III (MI) 16U Weston Wild Thing (CT)
FC Delco Dynamo (PA-E) 17U Colorado Rush (CO)
AFC Lightning (GA) 18U Central Valley Mercury (CA-N)
Cisco Flames (AZ) 19U Mission Viejo Shamrocks (CA-S)
Boys Division Champions 1997 Girls Division Champions
Jovanon (KY) 16U Northport/Cow Harbor Piranha (NY-E)
La Jolla Nomads (CA-S) 17U Central Valley Mercury (CA-N)
Columbia City United (MD) 18U Sting (TX-N)
Clearwater Chargers (FL) 19U Ridgefield Yankee United (CT)
Boys Division Champions 1996 Girls Division Champions
La Jolla Nomads (CA-S) 16U Central Valley Mercury (CA-N)
Columbia City United (MD) 17U FC Royals (WA)
Santos (AZ) 18U FC Royals (WA)
Scott Gallagher (MO) 19U North Huntington Beach (CA-S)
Boys Division Champions 1995 Girls Division Champions
Chicago Soccers (IL) 16U Dallas Sting (TX-N)
California Flyers (CA-S) 17U Central Valley Express (CA-N)
Vardar III (MI) 18U Raleigh Spartans (NC)
Countryside Lightning (FL) 19U Town n’ Country (FL)
Boys Division Champions 1994 Girls Division Champions
Texans (TX-S) 16U Roadrunners (CA-N)
Club Ohio Dynamo (OH-S) 17U De Anza Magic (CA-N)
FC Portland Academy (OR) 18U Fountain Valley Spirit (CA-S)
Baltimore Spirit (MD) 19U Greater Boston Bolts (MA)
Boys Division Champions 1993 Girls Division Champions
Vardar III (MI) 16U J.B. Marine (MO)
Temple Terrace Spirit (FL) 17U Connecticut Omni (CT)
MVLA SC Shooting Stars (CA-N) 19U Hammer FC (OH-S)
Boys Division Champions 1992 Girls Division Champions
North Huntington Beach Black (CA-S) 16U Burnsville Giants (MN)
Alta Loma Arsenal (CA-S) 17U Sparta (IL)
Vista Hurricanes (VA) 19U Texas Longhorns (TX-N)
Boys Division Champions 1991 Girls Division Champions
FC Delco Demons (PA-E) 16U Mission Viejo Herricanes (CA-S)
Northglenn Thunder (CO) 17U Michigan Hawks (MI)
North Huntington Beach Black (CA-S) 19U J.B Marine SC (MO)
Boys Division Champions 1990 Girls Division Champions
Livonia Metro Magic Wolves (MI) 16U Willingboro Strikers (NJ)
Spartan Blackhawks (MN) 19U Springfield Spirit (VA)
Boys Division Champions 1989 Girls Division Champions
Busch SC (MO) 16U Fairfax Police Express (VA)
La Jolla Nomads (CA-S) 19U Livonia Hawks (MI)
Boys Division Champions 1988 Girls Division Champions
BuSch SC (MO) 16U Springfield Spirit (VA)
Union Lancers (NJ) 19U Sting (TX-N)
Boys Division Champions 1987 Girls Division Champions
Columbia City United (MD) 16U Sachem Tomahawks (NY-E)
Union Lancers (NJ) 19U Sting (TX-N)
Boys Division Champions 1986 Girls Division Champions
Liebe SC (MO) 16U Mission Viejo Soccerettes (CA-S)
FRAM-Culver (CA-S) 19U Massapequa Falcons (NY-E)