Twenty-six Southern California teams from 15U to 19U Divisions will be representing Cal South in the 2018-2019 US Youth Soccer National League that will begin play in late November to early December. Every team will be fighting to earn their place in the 2019 US Youth Soccer National Championships to be held July 23-28 in Overland Park, Kan. The full list of teams attending National League and their schedules may be found below.

The 16U through 19U Girls will open the season with games Nov. 29 – Dec. 2 in Wilson, N.C., and Rocky Mount, N.C. The 16U through 19U Boys teams will kick off the following week, Dec. 6-9, in Greensboro, N.C., while all 14U and 15U teams open the season simultaneously with games Dec. 6-9 in Wilson and Rocky Mount.

The National League Season will conclude at the Player College Showcase in Las Vegas, Nev., as the boys compete March 8-10 and the girls follow with games March 15-17.

In the new, re-vamped National League qualifiers, Southern California teams must compete in the California Regional League in order to participate in the US Youth Soccer Tournament. Teams competing in the 2018-19 CRL Season have the opportunity to qualify to the 2019 US Youth Soccer Far West Regional Championships, as well as the 2019-20 National League.

THURSDAY, NOV 29
CATEGORY

TIME (PT)
HOME

SCORE
AWAY
16UG-White

FINAL
Beach FC

0-3
PSA National (NJ)
16UG-Blue

FINAL
San Diego SC

4-0
OPSA Magic (MD)
17UG-Red

FINAL
02 NCFC Elite (NC)

1-1
Albion SC G02
17UG-White

FINAL
Legends FC

0-3
North Shore United (WI)
17UG-Blue FINAL Fullerton Rangers

2-2
PSA National (NJ)
18UG-Blue

FINAL
SGV Surf

3-2
KC Academy Elite (MO)
19UG-Blue

FINAL
CDA Slammers FC

1-2
Maplebrook Fury (MN)
16UG-Black

FINAL
Legends IE

1-0
03 NCFC Elite (NC)
16UG-Red

FINAL
Temecula Hawks

1-0
Midwest United FC (MI)
17UG-White

FINAL
LAGSD

2-4
YMS Premier (PA-E)
17UG-Black

FINAL
Beach FC

1-5
Team Chicago Academy (IL)
18UG-Red

FINAL
Rebels SC

2-0
01 FC Boulder (CO)
18UG-White

FINAL
Legends FC

0-2
Palm Beach Predators (FL)
19UG-Blue

FINAL
Legends FC

1-0
Sporting Omaha FC (NE)
19UG-Red

FINAL
Legends FC South

2-2
00 NCFC Elite (NC)
FRIDAY, NOV 30
CATEGORY

TIME (PT)
HOME

SCORE
AWAY
19UG-Blue

FINAL
Arlington SA (VA)

0-1
Legends FC
16UG-Black

FINAL
SC Waukesha (WI)

2-3
Legends IE
16UG-Blue

FINAL
MI Jaguars (MI)

2-4
San Diego SC Academy
16UG-Red

FINAL
Arlington SA (VA)

1-1
Temecula Hawks
16UG-White

FINAL
03 Lady Lobos Rush (TN)

4-2
Beach FC
17UG-Red

FINAL
Albion SC

1-2
Sparta FC 02 (TX-N)
17UG-White

FINAL
PSA Shore Wave (NJ)

2-0
LAGSD
19UG-Blue

FINAL
Sporting Omaha FC (NE)

1-4
CDA Slammers FC
19UG-Red

FINAL
CDA Premier (OH-S)

1-2
Legends FC South
17UG-Black

FINAL
LVU 2002 (PA-E)

1-0
Beach FC
17UG-Blue

FINAL
Nationals Union (MI)

0-1
Fullerton Rangers
18UG-Blue

FINAL
Nationals Union (MI)

1-0
SGV Surf
18UG-Red

FINAL
01 CSA South Elite (NC)

1-6
Rebels SC
18UG-White

FINAL
North Shore United (WI)

1-0
Legends FC
17UG-White

FINAL
FC United 2002 (IL)

0-5
Legends FC
SATURDAY, DEC 1
CATEGORY

TIME (PT)
HOME

SCORE
AWAY
16UG-Black

FINAL
Legends IE

7-0
LMVSC Patriots (VA)
16UG-White

FINAL
Beach FC

0-1
Nationals Union (MI)
19UG-Blue

FINAL
Legends FC

2-4
PSA National (NJ)
17UG-Black

FINAL
Beach FC

2-2
Lonestar U17 (TX-S)
17UG-White

FINAL
LAGSD

0-3
North Shore United (WI)
18UG-Blue

FINAL
SGV Surf

4-3
Cleveland FC (OH-N)
18UG-Red

FINAL
Rebels SC

1-0
JB Marine SC (MO)
18UG-White

FINAL
Legends FC

0-3
FC Frederick (MD)
16UG-Blue

FINAL
San Diego SC Academy

4-0
CSAIU 03G (OH-N)
16UG-Red

FINAL
Temecula Hawks

0-1
Keystone FC Premier (PA-E)
19UG-Blue

FINAL
CDA Slammers FC

0-0
Arlington SA (VA)
19UG-Red

FINAL
Legends FC South

2-2
Campton United (IL)
17UG-Blue

FINAL
UFA 02 (GA)

2-3
Fullerton Rangers
17UG-Red

FINAL
SJEB Rush 02 (NJ)

3-0
Albion SC
17UG-White

FINAL
Legends FC

3-0
YMS Premier (PA-E)

SUNDAY, DEC 2
CATEGORY

TIME (PT)
HOME

SCORE
AWAY
16UG-Black

FINAL
TN SC 02 (TN)

0-3
Legends IE
16UG-Blue

FINAL
PDA Shore Freedom (NJ)

0-3
San Diego SC Academy
17UG-Black

FINAL
Cleveland FC (OH-N)

5-1
Beach FC
17UG-Blue

FINAL
Fullerton Rangers

0-1
CDA Premier (OH-S)
17UG-White

FINAL
FC United 2002 (IL)

1-0
LAGSD
18UG-Red

FINAL
MI Jaguars (MI)

3-2
Rebels SC
19UG-Blue

FINAL
PSA National (NJ)

3-2
CDA Slammers FC
19UG-Red

FINAL
Austin Texans (TX-S)

1-5
Legends FC South
16UG-Red

FINAL
2003 CSA South

2-2
Temecula Hawks
16UG-White

FINAL
Lou Fusz 03 (MO)

5-0
Beach FC
17UG-Red

FINAL
Albion SC

3-2
MI Jaguars (MI)
17UG-White

FINAL
PSA Shore Wave (NJ)

0-1
Legends FC
18UG-Blue

FINAL
CSA North/H’ville (NC)

1-0
SGV Surf
18UG-White

FINAL
PDA Shore Fusion (NJ)

2-3
Legends FC
19UG-Blue

FINAL
Maplebrook Fury (MN)

1-0
Legends FC
THURSDAY, DEC 6
CATEGORY TIME (PT) HOME SCORE AWAY
18UB-Red

FINAL
Charlotte Soccer Academy (NC) 0-2 Fullerton Rangers
18UB-White

FINAL
OC Surf Armour 5-1 Lobos Rush (TN)
17UB-Red

FINAL
Boca OC 2-1 02 Lobos Rush Premier (TN)
18UB-Black

FINAL
FC Dallas (TX-N) 3-0 AC Brea
19UB-Blue

FINAL
Ohio Premier (OH-S) 1-1 OC Surf Armour
15UB-Black

FINAL
LAGSB 3-0 Rise 04B (TX-S)
15UG-White

FINAL
PDA Shore Sting (NJ) 0-0 Beach FC
15UG-Black

FINAL
Legends FC East Riverside 1-1 Eclipse Select (MN)
15UB-White

FINAL
Soltilo FC – LA 2-0 LMVSC (VA)
15UB-Red

FINAL
TFA-SFV 2-2 Team Challenger FC (OH-N)
FRIDAY, DEC 7
CATEGORY TIME (PT) HOME SCORE AWAY
15UB-Black

FINAL
PPA KSA (GA) 2-0 LAGSB
18UB-Red

FINAL
Fullerton Rangers 1-3 Solar 01B Stricker (TX-N)
18UB-White

FINAL
OKC Energy FC (OK) 3-2 OC Surf Armour
15UG-Red

FINAL
Philadelphia SC (PA-E) 3-0 Rebels IE
17UB-Red

FINAL
Baltimore Celtic (MD) 0-3 Boca OC
18UB-Black

FINAL
AC Brea 2-0 OBSC Blue (IL)
19UB-Blue

FINAL
OC Surf Armour 0-2 FC Dallas (TX-N)
15UG-Black

FINAL
PSA National (NJ) 1-6 Legends FC East Riverside
15UB-Red

FINAL
Arlington SA (VA) 2-1 TFA-SFV
15UB-White

FINAL
GPS Lexington SA (SC) 0-4 Soltilo FC – LA
15UG-White

FINAL
Beach FC 0-1 Gretna Prima Green (NE)
SATURDAY, DEC 8
CATEGORY TIME (PT) HOME SCORE AWAY
15UB-Red

TBD
TFA-SFV CANCELLED Oklahoma Energy FC (OK)
18UB-Red

TBD
McLean Green (VA) CANCELLED Fullerton Rangers
18UB-White

TBD
OC Surf Armour CANCELLED Philadelphia Ukranian Nationals (PA-E)
15UG-Red

TBD
Rebels IE CANCELLED Nationals Union (MI)
15UG-White

TBD
MI Jaguars (MI) CANCELLED Beach FC
15UG-Black

TBD
Legends FC East Riverside CANCELLED SDA East (NY-E)
17UB-Red

TBD
Boca OC CANCELLED ASA Red (VA)
18UB-Black

TBD
OBGC Rangers (MD) CANCELLED AC Brea
19UB-Blue

TBD
OC Surf Armour CANCELLED LVU 2000 (PA-E)
15UB-Black

TBD
LAGSB CANCELLED Potomac Blue (MD)
15UB-White

TBD
Soltilo FC – LA CANCELLED Lexington FC (KY)

SUNDAY, DEC 9
CATEGORY TIME (PT) HOME SCORE AWAY
15UB-Black

TBD
PA Dominion FC (PA-E) CANCELLED LAGSB
15UB-Red

TBD
Inter Atlanta (GA) CANCELLED TFA-SFV
15UB-White

TBD
Liverpool FC-MI (MI) CANCELLED Soltilo FC – LA
15UG-Black

TBD
Libertyville FC (IL) CANCELLED Legends FC East Riverside
15UG-Red

TBD
CUP 04 (OH-S) CANCELLED Rebels IE
15UG-White

TBD
Beach FC CANCELLED SC Waukesha (WI)
18UB-Black

TBD
AC Brea CANCELLED Tampa Bay United (FL)
18UB-Red

TBD
Fullerton Rangers CANCELLED Javanon (KY)
19UB-Blue

TBD
CTC South FC FC (FL) CANCELLED OC Surf Armour
16UB-Red

TBD
CUP 02 Gold (OH-S) CANCELLED Boca OC
18UB-White

TBD
Wall Elite Cosmos (NJ) CANCELLED OC Surf Armour